12.02.2019, 16:00

Bieganie i odchudzanie – jak to połączyć?

Bieganie i odchudzanie – jak to połączyć?

 

Jesteś biegaczem, który postanowił stracić parę zbędnych kilogramów? Zastanawiasz się, jak pogodzić intensywne treningi z dietą redukcyjną? Nie masz pojęcia, jak stracić kilogramy, ale nie formę? Mamy dla Ciebie garść wskazówek!

 

Zimowe trudności

Zimą nieco trudniej utrzymać fit-menu. Kiedy jest zimno i ciemno, mamy większą ochotę na tłuste i słodkie jedzenie. Nawet mocno wytrenowani biegacze zimą częściej ulegają spożywczym pokusom. To sprawia, że po zimowych miesiącach mają na brzuchu „oponkę”, której chcą pozbyć się do wiosny, kiedy to intensywnie ruszają masowe biegi i pojawia się więcej szans na pobicie życiowych rekordów. Jeśli Ty też jesteś w grupie biegaczy, którzy chcą stracić w najbliższym czasie parę kilogramów, poznaj nasze wskazówki na to, jak pogodzić bieganie i odchudzanie!

 

1. Bilans kalorii

Pamiętaj, że przede wszystkim to bilans kalorii decyduje o tym, czy będziesz mieć efekty w postaci ubytku kilogramów na wadze. Tkanka tłuszczowa spala się wtedy, kiedy jesz mniej kalorii, niż potrzebuje Twój organizm. A jego potrzeby zależne są nie tylko od Twojego wieku, wzrostu i płci, ale też od stopnia aktywności fizycznej, czyli w Twoim przypadku, od intensywności biegowych treningów. O tym, jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie na energię, przeczytasz tutaj. Od uzyskanej wartości odejmij około 300-500 kcal. Od teraz staraj się codziennie jeść tyle kalorii, ile otrzymałeś z wyliczeń, a zobaczysz, że w ciągu tygodnia schudniesz nawet do 0.5 kg! Być może chciałbyś mieć lepsze wyniki (np. -1 kg/tydzień), ale przy intensywnym uprawianiu sportu znacznie zdrowiej jest chudnąć wolniej i nie robić drastycznych cięć kalorii. Jeśli masz problem z oszacowaniem swojego zapotrzebowania na energię, daj nam znać – dietetyk Pomelo służy Ci pomocą!

 

2. Dobre węgle

Słyszałeś, że przy odchudzaniu warto zrezygnować z makaronów, pieczywa, ryżu i innych węglowodanów? W Twoim przypadku odstawienie „węgli” może nie być dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo może zabraknąć Ci energii w czasie dłuższych i intensywnych treningów. Wtedy organizm zacznie pobierać ją z białek mięśni, a tego byś bardzo nie chciał, prawda? Dlatego, jeżeli chcesz schudnąć, dokonaj przede wszystkim jakościowej, a nie ilościowej rewolucji w Twoim menu pod kątem węglowodanów. Zrezygnuj z kupnych słodyczy, dań zawierających białą mąkę, nie dosładzaj kawy i herbaty. Postaw na ciemne pieczywo, grube kasze (gryczaną, pęczak) i pełnoziarniste makarony. Pamiętaj, że świeże i suszone owoce to też cukry. Nie traktuj ich więc jako przekąskę, której nie trzeba wliczać w dobowy rachunek kalorii.

 

3. Izotoniki

Na każdy trening zabierasz ze sobą izotonik lub inną węglowodanową odżywkę? Pamiętaj, że w nich też są łatwo przyswajalne cukry, które trzeba wziąć pod uwagę, kiedy liczysz kalorie. Jeśli Twój wysiłek danego dnia trwa krócej niż 1 godzinę, to woda o średniej lub wysokiej mineralizacji powinna Ci spokojnie wystarczyć. Więcej o izotonikach przeczytasz tutaj.

 

4. Obfita kolacja

Zastanów się, czy nie jest tak, że przez cały dzień jesz nieduże i lekkie posiłki, aby dobrze się czuć na popołudniowym lub wieczornym treningu. Za to po powrocie z biegania robisz sobie kolację jak król, bo brzuch już nie musi być lekki i nieprzeszkadzający w bieganiu. Efekt jest taki, że to właśnie na wieczór dostarczasz sobie najwięcej kalorii. Niestety, u większości osób zbyt obfite posiłki o późnej porze, skutkują odkładaniem się dodatkowych kilogramów. Dlatego spróbuj zrównoważyć swoje posiłki tak, aby kolacja nie była wśród nich najbardziej bogata w kalorie.

 

5. Przekąski

Czy to, że regularnie trenujesz, nie sprawia, że dajesz sobie przyzwolenie na ciągłe podjadanie? Chwytasz w międzyczasie po owoce, orzechy, a czasem po ciastka, które przyniosła koleżanka z pracy. Musisz wiedzieć, że to właśnie z podjadania najczęściej bierze się nadwyżka kalorii, która odkłada się w postaci tłuszczyku. Postanów sobie, że od dziś nie pojadasz! Jedz regularnie 4-5 posiłków co 3-4 godziny, a między nimi nic nie podjadaj, ale za to pij wodę mineralną. Zobaczysz, że przyniesie to zaskakująco dobre efekty!

 

Pomelo Food

 

I jak? Już wiesz, jak połączyć odchudzanie z bieganiem? Jeśli nadal nie do końca wiesz, jak samodzielnie „ugryźć” dietę odchudzającą przy Twoim biegowym stylu życia, to dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie dieta naszego cateringu dietetycznego Pomelo SportCarbo. Nasi dietetycy bardzo postarali się, aby menu było smaczne, lekkostrawne i odpowiednie dla osób, które regularnie trenują wytrzymałościowo.

Przy zamawianiu diety możesz skorzystać z porady dietetyka lub trenera. Wspólnie zdecydujemy, których produktów potrzebujesz mniej bądź więcej. Doradzimy też o jakich porach mógłbyś jeść poszczególne posiłki, by Twój organizm czerpał z nich to, co w danym momencie dnia (np. przed lub po treningu) jest mu szczególnie potrzebne, a przy okazji zgubił parę kilogramów, które przeszkadzają Ci przy bieganiu. Powodzenia!

Zdjęcie autora

Sylwia Snopek

Dietetyk Pomelo Food Company. Sylwia jest magistrem dietetyki klinicznej. Zawodu uczyła się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Już w trakcie studiów zbierała cenne doświadczenie w czasie licznych praktyk w stołecznych szpitalach. Po ukończeniu studiów ponad 3 lata pracowała w poradni dietetycznej, gdzie przekonała się, że praca z drugim człowiekiem jest tym, co lubi, potrafi i chce robić. W marcu 2016 roku założyła własną firmę pod nazwą Sylwia Dietetyk.

Spotkajmy się na starcie

Zakładając konto zyskujecie możliwość otrzymywania spersonalizowanych powiadomień o interesujących Was biegach. Dzięki temu zaoszczędzacie czas jaki do tej pory poświęcaliście na wyszukiwanie biegów. Spożytkujecie ten czas na coś przyjemniejszego.

Załóż konto

Polecamy

Ebiegi.pl - ATTIQ
Zobacz więcej

Poznaj opinie naszych użytkowników

Poniżej prezentujemy wybrane opinie osób, które korzystały z naszego portalu. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, prośby, sugestie lub nawet krytykę to skorzystajcie z naszego formularza. Każda uwaga będzie cenna i z pewnością wykorzystamy ją do poprawy funkcjonowania portalu.