06.09.2018, 15:30

Długie (niedzielne) wybieganie

Skupimy się dziś na wybieganiu czyli tym jedynym dniu w tygodniu gdzie powinniśmy stawiać na SPOKOJNE TEMPO I TĘTNO. Bez zbędnego szarpania i zrywania – ot, czysty bieg dla przyjemności.

Ja dla przykładu – o ile nie mam wtedy jakiegoś startu – biegam sobie takie wybieganie w zupełnie innym środowisku od tego, w jakim trenuję w tygodniu. Zmieniam bieżnie stadionowe i klepanie asfaltu na urokliwe górskie tereny. Tam czas płynie jakoś inaczej.


Jak długi ma to być bieg?

Szkół, spojrzeń i różnych stanowisk jest tutaj sporo, jak praktycznie w każdym rodzącym wątpliwości pytaniu. Guru wszystkich trenerów i biegaczy – Jack Daniels – określa taki bieg jako 25-30% tygodniowego kilometrażu. No i to teoretycznie powinno załatwiać sprawę, ale…

W ciągu trenowania nasz organizm zacznie być bardziej wydolny i szybko się zorientujecie, że utrzymując to samo tętno możecie coraz szybciej biegać i w czasie, w którym kiedyś pokonywaliście 10 km, teraz robicie np. 12 km. To troszkę zmienia postać rzeczy.


Odpowiadając na pytanie z nagłówka należałoby troszkę zróżnicować odpowiedź:

  • przy małym cotygodniowym kilometrażu stosujmy się do zalecenia Danielsa,

  • przy większym kilometrażu zastosujmy bieg na czas a nie na dystans.


No i tutaj znowu wątpliwości. Ile czasu jak biegam na 800 m? A na 5000 m? A na 10 km? A Jak biegam ultra? Jest to bardzo indywidualne, ale gdybym miał podać jakąś wartość, to podałbym:

90 minut nieprzerwanego biegu
jako podstawową jednostkę treningową dla długodystansowca.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że temat ten z pewnością nie został przeze mnie wyczerpany, że są ludzie biegający więcej, łatwiej znoszący kilkugodzinne biegi itd., ale pewne wnioski możecie z tego wpisu samodzielnie wyciągnąć – każdy indywidualnie dla siebie.

Zdjęcie autora

Marcin Gajewski

Moje motto biegowe? Uwielbiam rywalizację, a bieganie mi na to pozwala. Bieganie pochłonęło mnie już doszczętnie i na zawsze. Stało się sposobem na życie, stało się moją słabością i jednocześnie ciągłym bodźcem do pracy nad swoimi słabościami, ciągłą walką ale i jednocześnie ukojeniem.

Spotkajmy się na starcie

Zakładając konto zyskujecie możliwość otrzymywania spersonalizowanych powiadomień o interesujących Was biegach. Dzięki temu zaoszczędzacie czas jaki do tej pory poświęcaliście na wyszukiwanie biegów. Spożytkujecie ten czas na coś przyjemniejszego.

Załóż konto

Polecamy

Ebiegi.pl - Biegam bo kocham ten stan
Zobacz więcej

Poznaj opinie naszych użytkowników

Poniżej prezentujemy wybrane opinie osób, które korzystały z naszego portalu. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, prośby, sugestie lub nawet krytykę to skorzystajcie z naszego formularza. Każda uwaga będzie cenna i z pewnością wykorzystamy ją do poprawy funkcjonowania portalu.